Šetrné odsávání dětských hlenů

Šetrné odsávání dětských hlenů

Všechny maminky to znají. Odsávání hlenu z nosu jejich dětí je náročnou, leč vlastně jednoduchou procedurou. Problém je většinou spíše na straně dětí, než maminek či tatínků, protože jim je jednoduše takový zásah nepříjemný. Jakou metodu zvolit, aby to miminku nevadilo, to není vůbec snadné určit, a často nefunguje vůbec nic a vy tak musíte dítko vždy trošku trápit a obtěžovat. Je to však nutné, nadbytek hlenů v dýchacích cestách může být velikým úskalím zvláště u těch nejmenších kojenců, kteří dosud neumí dýchat nosem.

Vysavač- opravdu to funguje?

Nejprve se pozastavme u způsobu odsávání, který je velice diskutován, ale přesto dnes hojně využíván spoustou maminek. Je to vysávání hlenu vysavačem. V tomto případě se nemusíte bát sáhnout po vysavači, ale vždy mějte nastavenou spíše nižší sílu sání. K vysavači musí být samozřejmě připojena vyčištěná hadička s odsávací hubicí. Dokonce se již vyrábí i speciální dětské vysavače hlenu.

Mechanické odsávání

A pak se nabízí různé způsoby mechanického odsávání přebytku hlenu. Mechanické odsávání je mnohem šetrnější, maminky i tátové můžou používat jen takové množství síly, jaké dítku nebude protivné. Při mechanickém odsávání ovšem vyvstává jeden nečekaný problém. Mnohdy musíte používat obě ruce, takže nemůžete dítko držet a stabilizovat. Ale je pravdou, že při každém odsávání je lepší jedna osoba, která asistuje, zejména s přidržením hlavičky.

Mechanické odsavače:

 1. Nosní odsávačky s hadičkou a pumpičkou
 2. Absorbční filtry
 3. Injekční odsávače
 4. Speciální nástavce na vysavače, které je možné použít i samostatně
 5. Silikonové nosní odsávačky ve tvaru lahvičky

Na co dát pozor?

 • Ať už budete odsávat hlen miminek jakkoliv, vždy nezapomínejte na důslednou hygienu, tedy čištění všech komponentů ihned po použití, nejlépe horkou vodou.
 • Při vkládání odsavače do nosu dítěte buďte opatrní, stabilizujte hlavičku, aby nedošlo k drobným zraněním
 • Nevkládejte odsavač zbytečně hluboko
 • Raději odsávejte častěji a šetrně, než občas a intenzivně
 • Používejte správné pomůcky, které nejsou ostré a jsou z šetrných materiálů
 • Hlen odsávejte především před spaním- po koupeli

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *