Není dudlík jako dudlík

Není dudlík jako dudlík

Nejmenší děti, často ale i ty poněkud odrostlejší si přímo vyžadují nějaký ten dudlík, nebo jiné šidítko. A proč vlastně má dudlík takový význam? Není to rozhodně jen pomůcka na cumlání, jedná se také o jakousi zdravotní pomůcku, která může pozitivně působit na dásně a zoubky. Když dětem rostou zoubky, dásně je svědí a lechtají. Dudlík je skvělou věcičkou, kterou si můžou malí chlapci i dívky takzvaně podrbat dásně.

Dudlík místo prsu?

Dudlíky mají ovšem ještě jeden význam, a ten je možná ještě důležitější. Ano, hovoříme o nahrazení ženského prsu. Díky cumlu budou caparti neustále jakoby cítit přítomnost maminčiny bradavky, která je zdrojem toho lahodného bílého moku. Někteří kojenci potřebují cítit prs matky téměř neustále a bez cumlíku by se mohlo stát, že budou až příliš plakat.

Dudlík na šňůrce či nikoliv?

V poslední době se často používají dudlíky, které jsou nějakým způsobem připevněny k oděvu dítka, a tak jsou stále na dosah. Většinou drží na plastovém řetízku, který je na jednu stranu dostatečně pevný, na stranu druhou lehký a dítěti nemůže ublížit. Některé maminky však dávají přednost volnému cumlu, neboť se bojí, aby se dítě do řetízku nějak nezamotalo, aby ho takové příslušenství netlačilo nebo neomezovalo v pohybu. Nicméně jedná se o velmi dobrou alternativu zejména při pohybu dětí venku.

Jaký je nejlepší tvar dudlíku?

Dříve byl používán klasický tvar kužele, dnes je moderní také provedení dudlíku, jehož gumový náustek je zvednutý směrem vzhůru. Díky tomuto zakončení je zajištěno, ze cumel jen tak nevypadne. Stále se ale vyrábí také klasický tvar a záleží především na miminku, jaký dudlík mu bude nejvíce vyhovovat.

Z čeho se vyrábí dudlíky

Dudlík, podobně jako jiné dětské pomůcky, musí být vyrobený z takových materiálů, ktjeré jsou hygieniccky nezávadné a také neškodí zdraví. Nejčastěji jsou dnes vyráběny ze silikonu nebo měkčené hygienické gumy.

Namísto dudlíku šidítko

Existují nejrůznější varianty dudlíků, které se mohou lišit různými parametry, některé z nich nazýváme také šidítka. Tato šidítka jsou obdobou dudlíků, ale mohou vypadat trochu jinak. Můžou to být například různé kroužky ze zdravotně nezávadné pryže, figurky či různé hračky, které neuškodí ani při cucání a okusování.

Tags: 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *